Ev Bilgisayarı - Pc Forum
kaydol Kaydol (Ücretsiz) | şifre hatırlatma Kullanıcı Adı / Şifre Hatırlatma Arama
» Tüm Konular » ÖSS'de başarı puanı hesaplaması değişti 
  #1  
Eski 01 Şubat 2007, 07:04
mustizmir - ait Avatar
mustizmir
Üye
 
Mesajlar: 1,962
Kayıt Tarihi: Şubat 2006
Öneri ÖSS'de başarı puanı hesaplaması değişti
Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), 2007 OKS için getirilen yeniliklerin en önemlisinin, "yeni tercih ve yerleştirme sistemiyle ilköğretim diploma notunun, ortaöğretime geçişte sınav puanına etkilendirilmesi" olduğunu bildirdi.
MEB, Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) ile ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerle ilgili açıklama yaparak, kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için yeni düzenlemenin bu yıl nasıl uygulanacağı konusunda bilgi verdi.
2007 OKS için "sadeleştirme ve basitleştirme" amacıyla birtakım yenilikler getirildiği belirtilen açıklamada, bu yeniliklerin en önemlisinin, yeni tercih ve yerleştirme sistemiyle ilköğretim diploma notunun orta öğretime geçişte sınav puanına etkilendirilmesi olduğu kaydedildi. Önceki sistemde iki ayrı tercih ve yerleştirme uygulaması yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Bu uygulamada, sürekli yaşanan tercih kargaşası, boş kalan kontenjanlar ve velilerin daha fazla kayıt dönemi beklentileriyle ilgili sorunlar söz konusuydu. Bu yıl uygulanacak yöntemle bu sorunlar yaşanmayacak, daha adil ve basit bir sınav dönemi gerçekleştirilecek. Buna göre, adaylardan sadece bir defaya mahsus olmak üzere 20 tercih alınacak. (Mevcut sistemdeki birinci ve ikinci yerleştirmedeki toplam tercih sayısı 20'dir) Birinci yerleştirme işlemleri yapılacak ve buna göre kayıtlar gerçekleştirilecek. Öğrenciler kazandığı halde kayıt yaptırmama veya kayıt yaptırsalar dahi geri alma hakkına sahip olacak." Kayıt sonrasında boş kalan kontenjanlar tespit ve ilan edilecek. Adaylardan; yeni tercih istenmeden, daha önceki tercihleriyle yeniden yerleştirmeye katılma istekleri alınacak. Adaylar birinci kayıt döneminde kayıt yaptırmış olsalar bile kayıt haklarından vazgeçerek ikinci yerleştirmeye girebilecek. İkinci yerleştirmeye katılan adayların ilk tercihleri (20 tercih) dikkate alınarak tekrar yerleştirme yapılacak. Bu şekilde boş kalan kontenjan sayısının en aza inmesi, okulların homojenliğinin korunması ve yüksek puanla alt bir okula kayıt yaptıranların daha üst bir okula gidebilmesi sağlanacak. İkinci tercih kargaşası yaşanmayacak.

İLKÖĞRETİM BAŞARI PUANI UYGULAMASI
Öğrencilerin orta öğretime geçişlerinde okul başarılarının etkili olması amacıyla ilköğretim diploma notlarından elde edilecek İlköğretim Başarı Puanı (İBP) sınav puanına eklenerek yerleştirme puanı oluşturulacak.
Bu amaçla öğrencilerin diploma notlarından İBP hesaplanacak. Hesaplanmada, sınava girsin girmesin bütün adayların diploma notlarından yararlanılacak. Elde edilen İBP, toplam ağırlıklı standart (100 - 500 puan aralığına dönüştürülmemiş) puana yüzde 15 oranında eklenecek. İBP katkılı toplam ağırlıklı standart puan, 100-500 puan aralığına dönüştürülerek yerleştirme puanı hesaplanacak. Başarıyı ayırıcı özellikteki hesaplama yöntemiyle okuldaki en yüksek diploma notuna tam puan verilecek. Böylece bütün okul birincileri aynı çizgiye getirilerek, daha alt diploma notuna sahip öğrencilerin İBP puanları belirlenecek.

TEK PUAN, TEK ÜCRET
Önceki sistemde Devlet Parasız Yatılılık (DPY) ve Bursluluk Sınavı, OKS ve Polis Koleji sınavları için ayrı puan hesabı yapıldığı hatırlatılan açıklamada, bunun bazı karışıklıklara neden olduğu belirtildi.
Bu yıl, hangi sınavı seçerlerse seçsinler tüm adayların OKS'ye girdikleri kabul edilerek, 2 tür puan hesaplanacağı bildirilen açıklamada, şöyle denildi:
"OKS-MF puanla öğrenci alan okullar dışındaki tüm okullara yerleştirmede, 8. Sınıf DPY ve Bursluluk, Polis Koleji Aday Tespit sınavları ile özel okullarda
OKS-TM (Türkçe Matematik) puanı kullanılacak. Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Yerleştirme işlemlerinde, Fen Liseleri ve Sağlık Meslek Liseleri yerleştirmesinde ise OKS-MF (Matematik Fen) puanı dikkate alınacak." Adaylar, tek oturum olarak uygulanacak OKS için sınav tercihleri ne olursa olsun 20 YTL ücret ödeyecek.

ENGELLİ ADAYLARA EK SÜRE
Ortopedik engelli, işitme ve konuşma engelli, hiperaktif veya öğrenme güçlüğü olan engelli adaylara talep etmeleri halinde sınavda 30 dakika ek süre verilecek.
Öte yandan, okullardaki başvuru işlemlerinde yaşanan problemlerin en aza indirilmesi amacıyla OKS ile DPY ve Bursluluk (5,6,7,9,10 ve 11. sınıflar) sınav başvuru dönemleri ayrı zamanlarda yapılacak.

RANDEVU SİSTEMİ
Önceki yıllarda hatalara neden olan "tercih değişikliği işlemi" kaldırılarak, başvuru ve tercih işlemlerine randevu sistemi getirildi.
Öğrenci velileri başvuru öncesi tercih talep formlarını doldurup hazırlık yapacak, okuldan randevu alarak, kayıt işlemlerini tamamlayacak. Veliler, formun sisteme girildikten sonra alınan taslak çıktısını ikinci kez kontrol edecek. Onay işlemi, belgenin taraflarca imzalanmasıyla gerçekleşecek.
Adaylar, başvurularını internet üzerinden kendileri de yapabilecek, ancak daha sonra başvurularını okul müdürlüğüne onaylattıracak.
Süreç boyunca adaylar, başvuru ve tercih bilgileriyle onay durumlarını, T.C.
kimlik numaralarını girerek, internetten izleyebilecek. Böylece yanlış tercihlerin yerleştirme sonunda ortaya çıkması engellenecek.

SINAVLA İLGİLİ WEB SAYFASI
MEB, öğrenci, veli ve yöneticilerin sınavlarla ilgili her türlü bilgi ve desteği bulabileceği bir web sayfası da hazırlıyor. Sayfada geçmiş yıl soruları, deneme sınavları, sınavlarla ilgili duyurular ve açıklamalar yer alacak.
Sınav puan ve yerleştirme sonuçlarına ait tüm bilgi ve belgeler internet aracılığıyla öğrencilere ulaştırılacak. Bu nedenle başvuru esnasında öğrencilerden adres bilgisi alınmayacak.
Bütün bu konulara ilişkin detaylı açıklamalar ve hesaplama yöntemleri, " www.meb.gov.tr" internet adresinde yayınlanacak e-başvuru kılavuzunda yer alacak.

ÖSS'DE DEĞİŞİKLİK
Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, bu yıl Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) orta öğretim başarı puanı hesaplanırken, 100'lük not sisteminin dikkate alınacağını bildirdi.
Erdoğan, yaptığı açıklamada, öğrencilerin notlarının artık 100 puan üzerinden hesaplanacağını belirterek, öğrenci 100 üzerinden kaç puan almışsa karnesine aldığı puanın yansıyacağını söyledi.
ÖSS'ye giren öğrencilerin ortaöğretim başarı puanları hesaplanırken adaletsizliklerin ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini anlatan Erdoğan, bu yıldan itibaren Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) de ortaöğretim başarı puanını 100'lük sisteme göre verilen puanlar üzerinden hesaplayacağını kaydetti.
Yeni notlandırma sisteminin getirdiği en büyük yeniliğin, mezuniyet notu yerine mezuniyet puanının esas alınması olduğuna dikkati çeken Erdoğan, 3 yıllık liselerde 9, 10. ve 11. sınıflara, 4 yıllık liselerde ise 9, 10, 11. ve 12. sınıflara ait yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasından mezuniyet puanının hesaplanacağını bildirdi.

  #2  
Eski 01 Şubat 2007, 07:06
mustizmir - ait Avatar
mustizmir
Üye
 
Mesajlar: 1,962
Kayıt Tarihi: Şubat 2006
"ÖĞRENCİLERİN HAKLARI KORUNACAK"

Daha önceki yıllarda 5'lik sisteme göre hesaplanmış yılsonu notlarının, 100'lük sisteme dönüştürülmesi konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını vurgulayan Erdoğan, "ÖSYM daha önceki yıllarda 5'lik sistemdeki notları 10'luk sisteme çevirirken bir formül kullanmıştı. Biz de 5'lik sistemdeki notları 100'lük sisteme dönüştürürken bu formülü kullanacağız" diye konuştu.
Öğrencilerin geçmiş yıllarda aldıkları notlarla haklarının korunacağını ifade eden Erdoğan, öğrencilerin, 5'lik sisteme göre belirlenen başarı sıralamasındaki yerinin muhafaza edileceğini dile getirdi.
Bu konuda ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ile görüştüğünü anlatan Erdoğan, eski mezunların notlarıyla ilgili dönüştürme işlemlerinin bir sorun oluşturmayacağını ve bu işlemlerin hiç kimseyi mağdur etmeden ÖSYM tarafından kolaylıkla yürütülebileceği konusunda mutabakata vardıklarını belirtti.

ÖSYM Başkanı Yarımağan ile 100'lük not sistemine göre hesaplanacak mezuniyet puanlarının, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (AOÖBP) hesaplanmasındaki etkisini görüştüklerini açıklayan Erdoğan, "Sayın Yarımağan, 100'lük not sistemi uygulamasının olumlu bir gelişme olduğu yönünde görüş belirtti" dedi.

HESAPLAMADAKİ FARKLILIK
Erdoğan, 5'lik ve 100'lük sisteme göre AOÖBP'lere yansıyan farkı, diploma notları 5 olan iki öğrenciyi örnek vererek açıkladı. Bu öğrencilerin AOÖP'sinin 80 olduğunu belirten Erdoğan, şu bilgileri verdi:
"100'lük sistemde birinci öğrencinin diploma puanı 100, ikinci öğrencinin ise 85 olduğunu varsayarsak, birinci öğrencinin AOÖBP'si 80; ikinci öğrencininki ise 76,591 olarak hesaplanacak. Aynı şekilde 5'lik sistemde diploma notları 2 olan öğrencilerin AOÖBP'leri 51,087 oluyordu. 100'lük sistemde ise diploma puanı 54,99 olan öğrencinin, AOÖBP'si 56,694; diploma notu 45 olan öğrencinin AOÖP'si ise 51,087 olarak hesaplanmaktadır. Görüldüğü gibi fark 4-5 puana kadar çıkmaktadır."
Öğrencinin yılsonu başarısının belirlenmesinde eski yöntemin aynen korunacağını vurgulayan Erdoğan, "Eskiden öğrencinin bir dersten notu 24,50 - 24,99 olduğunda 25 olarak değerlendiriliyordu ve not olarak 1 veriliyordu. Bu hesaplamada bir değişiklik olmamıştır. Bu öğrencinin dönem notu yine 1'dir. Ancak dönem puanında bir değişiklik yapılmaz. Öğrencinin dönem puanı 24,50 ise yine 24,50; 24,99 ise yine 24,99 olarak kalacaktır" dedi.

"OKUL BİRİNCİLERİ KOLAYLIKLA BELİRLENECEK"
Erdoğan, 100'lük puan sistemine geçişle okul birincilerinin daha doğru ve kolay bir şekilde belirlenebileceğini de ifade ederek, "100'lük sistemde alınan her puan anlamlı olacak. Öğrenciler 5'lik sistemdeki gibi aldıkları puanla yetinmeyecek, sürekli daha yüksek puan almaya çalışacaklar" diye konuştu.
5'lik sistemde en küçük not artışı ya da azalışının, toplamda çok büyük farklılıklara neden olduğuna dikkati çeken Erdoğan, 69 alan öğrencinin notunun 3; 70 alanın notunun ise 4 olarak karneye geçtiğini söyledi.

OKS'NİN YERİNE OKUL BAŞARI PUANI
Yeni sistemle öğretmenin aritmetik ortalamanın bir not fazlasını verebilme şeklindeki takdir hakkının ortadan kaldırıldığını bildiren Erdoğan, böylece öğretmenin rahatlatılacağını belirtti. Erdoğan, 100'lük sistemle öğrencilerin ve velilerin öğretmenin takdir hakkını kullanırken gerçekçi davranıp davranmadığı yönündeki kuşkularının da giderileceğini ifade etti.
Yeni puan sisteminin, eğitim ve öğretimin geliştirilmesi için son derece işlevsel bir değişim örneği olduğunu anlatan Erdoğan, "Değişimin, öğrencileri mağdur etmeden, sistemin akışını tıkamadan daha başarılı olma yolunda çocuklarımızı teşvik eden, öğretmenlerimizi rahatlatan, üniversiteye girişte gerçek anlamda adaleti sağlayan bir devrim olduğunu söylemek abartı olmaz" dedi.
100'lük not sisteminin gelecek yıllarda ilköğretim okullarında da uygulanabileceğini kaydeden Erdoğan, böylece "OKS kaldırılsın, ama yerine ne koyacağız" sorusunun yanıtının da bulunacağını söyledi. Erdoğan, OKS'nin yerini okul başarı puanına göre yapılan bir yerleştirmenin alabileceğini belirtti.
Tüm Konular Kategorisindeki Popüler Konular
» Popüler Programlar
Fighter FXFighter FX
CS 1.6 Hile
Little FighterLittle Fighter
Dövüş Oyunu
HDD RegeneratorHDD Regenerator
Bad Sector Onarma Programı
SkypeSkype
Ücretsiz İnternet Telefonu
iMeshiMesh
Türkçe Müzik İndirme Programı
WinrarWinrar
Sıkıştırma Programı
GTA TürkGTA Türk
GTA Vice City Türk Yaması
Memtest86Memtest86
Ram Test Programı
Free Video to MP3 ConverterFree Video to MP3 Converter
Videodan Ses Ayırma Programı
Adobe Flash PlayerAdobe Flash Player
Medya Oynatıcı
Konuyu Değerlendir Oy

« Puan hesaplama (yeni sisteme göre)  prev  Peygamber efendimizin cennette gördükleri ... »
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2005 - 2014 Ev Bilgisayarı